Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Myspace button
Mevlid  1431:  El-Muallim

Mevlid 1431: El-Muallim

Peygamber(s.a.v) Efendimiz’in dünyaya teşriflerini ifade eden Mevlid Kandili gecesi olan 12 Rebiülevvel 1431 / 25 Şubat 2010 Perşembe akşamı, kutlu doğum etkinlikleri kapsamında yılın ilk programı, merkezi İstanbul Başakşehir ilçesinde bulunan İnsan ve Çevre Derneği BİNDER tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Peygamber Efendimiz, İbn-i Mâce’de yer alan bir hadis-i şeriflerinde “…ben de ancak bir muallim olarak gönderildim” buyurarak kendisinin önemli görevlerinden birisinin de öğreticilik-eğiticilik ve muallimlik olduğunu vurgulamışlardır.

Özgün Mevlid Kandili programları tertiplemeye devam eden BİNDER, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in eğitici ve öğretici vasfının anlatılması ile bu hasletinin temel unsurlarını insanlığa yeniden hatırlatılması amacıyla Hicri 1431–Miladi 2010’u “El-Muallim Yılı” ilan etti.   

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Mevlid Kandili özel programında Peygamber Efendimizin el- Muallim ismine/vasfına vurgu yapıldı. O’nun İslam’ın, Kur’an-ı Kerim’in yalnızca tebliğcisi değil aynı zamanda öğreticisi, muallimi olduğunun altı çizildi.

Piyalepaşa Camii imam-hatibi İshak Danış’ın Kur’an’ı Kerim tilavetiyle 20.30′da başlayan programda, Mücahid Erboğa ise okunan ayeti kerimelerin mealini izleyicilerle paylaştı.   

Dr. Necdet Yımaz’ın açılış konuşmasını yaptığı programda, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli,Hz. Peygamberin Eğitim-Öğretim Metodu hakkında bilgiler verdi.

Birbirinden güzel ilahi, kaside ve salalar eşliğinde Mevlid’den bölümler okundu. Ömer Faruk Tuna ve Nisan Kumru naatleri seslendirdi. Tiyatral anlatıları, belgesel film gösterimleri ve sürpriz bölümleriyle Peygamber âşıkları unutamayacakları bir gece yaşadı.

Peygamber Efendimizin “el-Muallim” vasfı üzerine Türkiye’nin önde gelen ilim adamlarıyla yapılan söyleşilerin de kesitler halinde yayınlandığı Mevlid kandili programı, AKRA FM’in yanı sıra ulusal ve yerel televizyon ve radyolardan canlı yayınlandı. Program ayrıca www.elmuallim.org, www.kutludogum.tv ve www.akradyo.net sitelerinden de canlı izlendi.

Programla ilgili görüş, öneri, eleştiri ve düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıdaki aşağıdaki linke tıklayınız:
http://www.kutludogum.tv/el-muallim-izlenimleri/#postcomment

8 Yorum

 1. Erdal DARILMAZ Demiş ki:

  s.a.
  Efendimizi anma programlarının böyle bir sitede toplanması,tanıtılması ve bizlerin istifadesine sunulması iyi düşünülmüş hayırlı bir çalışma.Daha güzel etkli çalışmalar yapmak dileğiyle. s.a.

  comment-bottom
 2. Es'ad Muhlis Bahadır Demiş ki:

  Bu mevlid kandilinde peygamber efendimizin Muallim sıfatının işlenmesi İnsanın Muallim nedir sorusuna görsel ve güzel bir şekilde cevap alması gerçekten insanlığın ufkunu açar. insan içinde insanlık içinde büyük bir adım

  comment-bottom
 3. Yusuf AKAN Demiş ki:

  Selamun Aleykum,
  Öncelikle siteniz hayırlı olsun. Kutlu doğum programınada iştirak edeceğimizi bildirir, çalışmalarınızın ve gayretlerinizin başarılarla devamını dilerim.

  comment-bottom
 4. Sadullah Mücahid Bağ Demiş ki:

  Esselü Aleyküm…

  Bu salon programında emeği geçen Mü’min kardeşlerimizden Allah razı olsun.

  Bu el-Muallim konseptinin geçtiği ve Peygamberimiz (s.a.v)’in öğreticilik sıfatının işlendiği programda Ümmet-i Muhammed’e faydalı olabilecek ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in muallimlik vasfının öne çıkarılarak İslam alemine biraz da olsa örnek olacak bir biçimde yapılması gerçekten güzel ve hoş bir gece yaşataktır.

  Allah muvaffak etsin…

  comment-bottom
 5. ilhan çiftci Demiş ki:

  Sıralama muhteşem… Önce El Emin sonra El Muallim bakalım sonra ne gelecek. Allah kolaylık ve muvaffakiyet versin.

  comment-bottom
 6. Yunus Eren Demiş ki:

  Selam olsun Kutlu Nebi’ye… Anlatana, anlayana, yaşayana… Yolunda binler başımız feda olsun.

  Hayrlı hizmetlerinizin devamını dilerim. Rabbim(c.c) emeklerinizi kat be kat versin.

  Sevgi ve Dua ile…

  comment-bottom
 7. hatice Demiş ki:

  sa yarın akşamı sabırsızlık ve büyük bir heyecen içinde beklemekteyim. çok büyük çaba harcandı eminim.Rabbim emeği olanlardan razı olsun.Grubumuzun yolunu rabbim her daim açık etsin

  comment-bottom
 8. ayşe Demiş ki:

  sa çalışmalar için teşekkürlr. davetiye temini nasıl olacak. kapıda davetiye satılır mı

  comment-bottom

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URL

Üzgünüz, yorum formu şimdilik kapalı.