Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Myspace button
Mevlid 1432: El-Beşir

Mevlid 1432: El-Beşir

MEVLİD 1432 / el-Beşir (s.a.v)

İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimizin (sav) dünyaya teşrifinin yıldönümü olan 12 Rebiulevvel 1432, 14 Şubat 2011 Pazartesi akşamı, Haliç Kongre Merkezi’nde “el-Beşîr” temalı kandil programı tertip etti.

Son iki yılda “el-Emin” ve “el-Muallim” temalı kandil özel programları düzenleyen BİNDER’in bu yılki programı da çeşitli radyolar, televizyon kanalları ve internet sitelerinden canlı yayınlandı.

Her yıl Peygamberimiz Hz. Muhammed’in bir vasfını gündeme getirerek özgün Mevlid Kandili programları düzenleyen BİNDER, yıl boyunca da ana temayla ilgili alternatif çalışmalar gerçekleştiriyor. BİNDER, Mevlid kandili etkinlikleri çerçevesinde 2009-1430 yılında “el-Emin”, 2010-1431 yılında ise “el-Muallim” temalarıyla programlar tertip etti.

BİNDER yönetimi bu yılki Mevlid kandilinde, bir hadis-i şeriflerinde “Ben atam İbrahim’im duası, kardeşim İsa’nın müjdesi, annemin rüyasıyım” buyurarak kendisinin bizatihi müjdelenen olduğunu hatırlatan Peygamber Efendimiz’in “el-Beşir” vasfını gündeme getirdi.  BİNDER, bu vasfın geniş kitlelere anlatılması amacıyla bu yılı “el-Beşir” yılı ilan etti.

Haliç Kongre Merkezi’nde dün akşam yoğun bir katılımla gerçekleştirilen Mevlid Kandili özel programı, saat 20.30’da İngilizce anlatım ve Türkçe alt yazılı Müjdelenen Müjdeci klibiyle başladı. Salalar ve Tabl-ı Beşaret sunumuyla devam eden programda, Mehmet Zahid Kotku Camii İmam Hatibi Ekrem Ulus’un, Peygamberimizin müjdelendiği ayeti kerimelerden oluşan Kur’ân-ı Kerîm tilavetinin devamında Hasan Tomuk okunan ayeti kerimelerin mealini aktardı.

Sunucu Serdar Tuncer’in anlatım ve Naat-ı Şerif sunumuyla devam eden programda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya’nın, Peygamber Efendimiz’in müjdelenmesi ve müjdelediklerinden bahseden “Mübeşşir” başlıklı konuşmasının sonunda Çöl Gecesi adlı müzikli anlatı yer aldı.

Geceye özel seçilen hikâye, naat-ı şerif ve şiirlerle devam eden programda konuya uygun Kum Gösteri Sanatıizleyicilerin beğenisine sunuldu. Daha sonra sahne alan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Yağmur adlı eseri seslendirdi.Övülmüş Müjdeci isimli belgesel ile devam eden program, sanatçı Ender Doğan’ın gecenin konseptine uygun ilahilerinden oluşan konseriyle sona erdi.

Programın sonunda ayrıca salona gül yapraklarının dökülmesi katılımcıları hem şaşırttı hem de duygulu anlar yaşamasına vesile oldu. Salalar, Tabl-ı Beşaret, belgesel film ve kum gösteri sanatı bölümleri ile Peygamber âşıkları unutamayacakları bir gece yaşarken; MEVLİD 1432 el-Beşir(s.a.v) programı, ulusal ve yerel kırk civarında radyodan ve TV kanallarından, www.elmuallim.orgwww.kutludogum.tv ve www.akradyo.net web sitelerinden canlı olarak yayınlandı.

BİNDER yetkilileri, 2012-1433 yılı Mevlid Kandili programında ise Peygamber Efendimizin es-Sadık (sav) vasfının gündeme getirileceğini açıkladı.

PROGRAMLA İLGİLİ İZLENİMLERİNİZİ AKTARMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

5 Yorum

 1. Akın TOROĞLU Demiş ki:

  ‎33/Ahzab Suresi, 45-46.Ayetler

  Ey Peygamber! Muhakkak biz seni, (ümmetin üzerine) bir şâhit, bir müjdeci [EL-BEŞÎR] ve bir uyarıcı olarak, hem de Allah’ın izniyle, bir davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik.

  comment-bottom
 2. Akın TOROĞLU Demiş ki:

  Umutları olmayanların yarınları yoktur. Yarınları olmayan, hayalleri tükenen insanların azim ve heyecanı kaybolur. Böyle bir atmosfer içinde sıkışan insanoğlunun çalışması ve gayretli olması beklenemez. Sonuç itibarıyla herkes bir yanlışa ve hayâl dünyasında oluşturduğu bir mite sığınır ve onunla oyalanmaya, bu duygularla avunmaya çalışır. Bir vecizede ifadesini bulduğu üzere; ‘Kimisi geçmişin hamasetine sığınır, kimisi geleceğin umutlarına soyunur, hep hayal dünyasında gezinir, hiç yaşamadan ölürler’.

  Mutlu olmak için umuda ve müjdelere ne kadar da ihtiyacımız var! el-Beşîr (s.a.v) “O MÜJDELEYENDİR”

  Haykırdığı ilk prensip, “Allah’ın lütfundan ümidinizi kesmeyiniz. Çünkü kafirler toplumundan başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez. (12/Yusuf Suresi, 87.Ayet)” ifadesiyle formüle edilen ve umutsuzluğa karşı tavır belirlemeyi düşüncesinin temeline oturtan umut dolu aydınlık çağrısıdır.

  comment-bottom
 3. Akın TOROĞLU Demiş ki:

  Salât ve selam Allah’ın rahmetine, Peygamber’in şefaatine ve duaların kabulüne vesiledir. İsmi anılınca salavât getirmeyenlere, gerek Hz. Peygamber’in gerekse meleklerin bedduaları vardır.

  Salavât “Allâhümme salli alâ Muhammed” demek, selam “es-Selâmu aleyke eyyühennebiyyü” demektir; birçok çeşidi de vardır.

  comment-bottom
 4. yavuz selim Demiş ki:

  Selam, O’nun ashabina, O’nun ehli beytine, kardeslerine, sevenlerine
  , yolcularina, davetcilerine, ümmet-i muhammede olsun. Allah ve melekler O’na Selam eder. Enguzel Selam bizden de O’nun üzerine olsun. Allah sizdenrazi olsun. Ayetleri bize hatirlattiniz.

  O’nun için yapılan her iş güzeldir, siz ameli guzellere de Selam
  Olsun. Yavuz selim tastekne

  comment-bottom
 5. Akın TOROĞLU Demiş ki:

  Allah’ım, seni bilmek, seni sevmek, marifetullah’a ermek, arif kul olmak, rızanı kazanmak istiyoruz. Bize aşkını, muhabbetini, rızanı ver, nasip eyle..
  Allah’ın sevdiği işlerle uğraşarak, sevdiği kulları arasında olmayı; Allah’tan istiyoruz, talep ve niyaz ediyoruz.
  Allah sizden, hepinizden razı olsun.
  Gününüz, geceniz ve geleceğiniz hayırlı olsun.

  Es’Selâmü Aleyküm ve’Rahmetullâhi ve’Berakâtühû (Allah’ın selamı, rahmeti, ihsanı, ikramı dünya ve âhirette üzerinize olsun).

  comment-bottom

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URL

Üzgünüz, yorum formu şimdilik kapalı.